Czy zarabianie dużych pieniędzy jest złe?

W internecie coraz częściej można natrafić na dyskusje, w których młodzi ludzie zastanawiają się, czy zarabianie pieniędzy w większej niż przeciętna ilości jest moralnie właściwe. Takie myślenie może wydawać się absurdalne, ale często niesie za sobą merytorycznie poprawne argumenty. W końcu świadomy milioner nie może nazwać się dobrym człowiekiem, kiedy ma środki i możliwości na zażegnanie światowych problemów.

Głównym argumentem osób przemawiających za zakazaniem najbogatszym osobom posiadania majątku jest to, że są ludzie, którym takie pieniądze mogłyby zapewnić godne życie. To przekonuje ludzie przejętych losem innych, na przykład sierot czy samotnych matek. Nie można kłócić się ze stwierdzeniem, że bogate osoby dysponują pieniądzmi, które mogą ustawić kogoś innego w życiu, ale w tym samym czasie nie można oczekiwać, że wykorzystają je w taki sposób. W końcu pieniądze są własnością prywatną, bez względu na to, jak wiele kontrowersji wokół siebie zbierają i oraz kto i gdzie je produkuje.

Pieniądze, które zarabiasz, są przeważnie uzależnione od twoich umiejętności, znajomości branży oraz po części od szczęścia. Nie sprawia to jednak, że automatycznie powinien być narzucony na Ciebie obowiązek oddawania części, która nie jest Ci niezbędna do życia osobom na skraju ubóstwa. Możesz zrobić to z własnej inicjatywy, ale nikt nie ma prawa Cię do tego zmusić, bo według prawa możesz sam zarządzać swoją własnością. Takie podejście nie czyni Cię złym człowiekiem, zwłaszcza że możesz pomagać w bardziej efektowny sposób, niż za pomocą rozdawania swoich pieniędzy osobom, które nie zrobią z nimi porządnego użytku.

Zarabianie pieniędzy nie jest złe. Bogaci ludzie nie odbierają w ten sposób stanowisk pracy biedniejszej części społeczeństwa ani nie bogacą się jej kosztem. Zamiast wymagać, żeby udostępnili swój majątek biednym, powinno się umożliwiać osobom ubogim zarabianie na siebie, w tym także doskonalenie swoich umiejętności i powiększanie kwalifikacji zawodowych. Tylko osoby mocno i całkowicie niepełnosprawne oraz bardzo stare nie będą mogły skorzystać na takich programach, ale im przyznana powinna być wystarczająca pomoc od państwa. Każda inna osoba może zarabiać na siebie z pożytkiem dla społeczeństwa.

1 thought on “Czy zarabianie dużych pieniędzy jest złe?

  1. W tej debacie zapewne nie ma jednej słusznej odpowiedzi. W jakimkolwiek ustroju politycznym znajdą się ludzie, którzy chcą gromadzić ogromne bogactwo.

Comments are closed.