Jak dzielić pieniądze w związku?

Większość z nas nie lubi rozmawiać z mężem o pieniądzach, choć są one kluczowym elementem codziennego życia. Jak więc wspólnie zarządzać domowym budżetem?

Warto mieć wspólne zainteresowania, wspólne sprawy i wspólnie rozwiązywać problemy. To klucz do długoletniego, szczęśliwego pożycia. Warto co najmniej raz w miesiącu omówić z mężem wszystko, co dotyczy waszych wydatków i potrzeb.

WSPÓLNE ZADANIA

Podział obowiązków to dobry kierunek codziennego zarządzania życiem rodziny. Za to w przypadku finansów lepiej jest połączyć siły. Jeśli na co dzień dzielicie się zakupami, płatnościami itp., to chociaż raz na kilka tygodni zróbcie sobie wspólne podsumowanie. Dzięki temu oboje będziecie wiedzieć, co dzieje się na danym odcinku. Lepiej nie doprowadzać do sytuacji, w której monopol na wiedzę w tej dziedzinie ma tylko jedna strona.

WSPÓLNY BUDŻET

Jesteśmy rodziną, a to oznacza, że każda ze stron powinna mieć do nich jednakowy dostęp. By uniknąć nieporozumień, warto określić zasady zarządzania domowym budżetem. Możecie np. mieć wspólne konto na pokrycie rodzinnych wydatków, a osobne konta na indywidualne potrzeby. Z ankiety przeprowadzonej wśród społeczności wynika, że właśnie takie podejście jest coraz powszechniejsze.

WSPÓLNE CELE

O czym marzyłaś, gdy wychodziłaś za mąż? Czy to były marzenia o ekscytującym życiu, o dostatku i spokoju finansowym? O czym marzysz teraz? O lepszym mieszkaniu, wolnych środkach na koncie, wakacjach bez wyrzeczeń? A o czym marzy dziś twój mąż? Czy ma pragnienia podobne do twoich, czy zupełnie inne? Warto na ten temat szczerze i otwarcie porozmawiać, Dzięki tentu nie tylko poznacie swoje skryte marzenia, ale zastanowicie się wspólnie, które z nich można zrealizować. Początki mogą być trudne, ale nie zniechęcajcie się, warto. Rozmawiajcie o swojej aktualnej sytuacji finansowej, o tym, co chcielibyście zmienić. Mówcie szczerze i otwarcie o swoich oczekiwaniach finansowych, o tym, co chcielibyście wspólnie z mężem osiągnąć. Po jakimś czasie wasze rozmowy zamienią się w konkretne plany, a plany w zrealizowane cele. Nie zapomnijcie wtedy o celebrowaniu wspólnych osiągnięć — tych małych i dużych.

1 thought on “Jak dzielić pieniądze w związku?

  1. A co w przypadku kiedy mężczyzna zarabia więcej? Dzielić się kosztami po równo, czy procentowo w stosunku do wypłaty?

Comments are closed.