Dlaczego ciężko jest zarabiać przez internet?

Wiele osób marzy o pracy zdalnej, żeby samodzielnie organizować sobie czas pracy i nie marnować go na dojazdy do zakładu. To jednak nie jest proste zadanie i często zmusza pracowników do poświęceń oraz wciąga w problemy psychiczne. Codzienne siedzenie w domu, brak kontaktu twarzą w twarz z innymi osobami oraz konieczność zarządzania swoją pracą sprawiają, że zarabianie przez internet staje się bardzo trudne.

Efektywnie i sprawnie przez internet można zarabiać, jeśli jest się w stanie samodzielnie zarządzać swoim czasem oraz jest się wytrwałą osobą. Pracowanie na miejscu, w biurze lub innym rodzaju zakładu, ma się określone obowiązki, określony czas pracy i określone narzędzia, z których można skorzystać w czasie jej wykonywania. Kiedy przechodzi się do pracy na swoim albo przynajmniej przenosi do domowego biura, trzeba przygotować się na to, że chociaż część tych obowiązków spadnie na pracownika. Większość osób nie jest w stanie od razu przestawić się na taki tryb, bo całe życie pracowali inaczej.

Praca zdalna wzmaga poczucie samotności, które jest dziś jednym z największych problemów. Nie dotknie on osób, które regularnie spotykają się ze znajomymi albo poznają nowych ludzi przez internet, ale odbije się mocno na tych, które wychodzą z domu tylko do sklepu albo żeby wyprowadzić swojego psa. Samotność jest odczuwalna bardzo mocno, znacząco wpływa na tempo pracy i utrudnia skupienie się. To sprawia, że pracownik jest w stanie zarobić mniej, jeśli rozlicza się na zlecenie albo dzieło, albo staje się nieopłacalny dla pracodawcy, jeśli jego stosunek pracy reguluje umowa. Oba warianty są dla stron niekorzystne.

Praca przez internet często łączy się także z czasem. Wielu pracodawców uważa, że skoro pracownik jest w swoim biurze cały czas, to można zasypać go pracą o dowolnej porze dnia i przedłużać bezkarnie jego dzień pracy, bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z nadgodzinami. Warto też zauważyć, że w taki układzie to pracownik ponosi większość kosztów związanych z pracowaniem, w tym zakup porządnego sprzętu, prąd czy ogrzewanie. To sprawia, że jego praca po odjęciu wszystkich opłat staje się tańsza, co na pewno ucieszy pracodawcę, ale nie będzie na rękę pracownikowi.