Zalety workation

Istnieje wiele zalet tej praktyki pracy dla pracownika, poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych z nich na poziomie psychologicznym.

Nowe środowisko

Nowe otoczenie, w którym pracownik będzie pracował, to prawdziwa zachęta i zastrzyk energii, który pomaga mu wykrzesać z siebie to, co najlepsze, aby ciężko pracować na swoim stanowisku.

Zmiana otoczenia jest zawsze mile widziana, zwłaszcza w przypadku powtarzalnych prac, w których trzeba się skupić i zrobić wszystko, aby wszystko było dobrze, a praca w środowisku wakacyjnym lub rekreacyjnym jest zawsze bardziej satysfakcjonująca niż praca w biurze. Praca w nowym mieście lub kraju to również możliwość poznania nowych kultur, spotkania z różnymi ludźmi i odpoczynku w rajskich miejscach, aby naładować swoje baterie w godzinach odpoczynku. W https://e-turystyczny.pl, dowiesz się, jak zorganizować każdy wyjazd worknation z powodzeniem.

Poprawa dobrostanu osobistego w obliczu stresu związanego z pracą

Jak zauważono, praca w innym miejscu niż zwykle jest prawdziwym zastrzykiem energii, poczucia własnej wartości, stanu psychicznego i ogólnego samopoczucia pracownika, zwłaszcza jeśli strategia zakłada spędzanie większej ilości czasu poza biurem. Jak udowodniono niezliczoną ilość razy, osoba, która pracuje w lepszych warunkach, będzie również szczęśliwsza i osiągnie lepsze wyniki w miejscu pracy.

Poprawa produktywności

Poprawa produktywności to jedna z najbardziej widocznych korzyści z wdrożenia workation, która pozytywnie wpływa zarówno na pracownika, jak i na firmę. Jest to jeden z powodów, dla których coraz więcej firm i organizacji stosuje tę przydatną i pozytywną dla wszystkich strategię pracy.

Możliwe wady

Niektóre z głównych wad pracy w trybie workation są następujące.

Rozproszenie uwagi

Rozproszenie uwagi jest główną wadą workation, ponieważ będąc w środowisku wakacyjnym, wiele razy pojawia się pokusa, aby wyjść na spacer po plaży lub inną rozrywkę. Ponadto niektórzy pracownicy mogą mieć trudności z koncentracją w nowym środowisku pracy, do którego nie są przyzwyczajeni. Aby pokonać te wszystkie pokusy, zaleca się przedkładanie pracy nad odpoczynek i wypełnianie w pierwszej kolejności wszystkich obowiązków zawodowych, do których jest się zobowiązanym.

Trudności w dostosowaniu się

Podobnie może się zdarzyć, że niektórzy pracownicy mają pewne trudności z przystosowaniem się do nowego środowiska, albo dlatego, że są przyzwyczajeni do swojego zwykłego miejsca pracy, albo dlatego, że nie potrafią się skoncentrować lub odpowiednio zorganizować w nowej sytuacji. Trudności adaptacyjne są powszechne i zupełnie normalne w sytuacjach związanych z pracą, dlatego warto nie przejmować się zbytnio i starać się jak najbardziej cieszyć nowym doświadczeniem.