Fakty na temat ekonomii USA
Przez ponad sto lat USA były największą potęgą gospodarczą świata. Od swojego PKB, który jest największy na świecie, po potężną giełdę, Stany Zjednoczone są rynkiem, na który patrzy reszta świata, nawet gdy przeżywa kryzys. Jednak od czasu Wielkiej Recesji Stany Zjednoczone wciąż mają wiele niepewności co do przyszłości swojej gospodarki. Zebraliśmy kilka zaskakujących faktów na temat gospodarki USA.
Trwająca dekadę ekspansja gospodarcza wygenerowała 20 milionów miejsc pracy
Dzięki wzrostowi gospodarczemu w ostatniej dekadzie, kluczowe dane liczbowe ulegają ciągłej poprawie. Wzrost płac rok do roku na poziomie 3,4% jest najwyższy od ponad dekady. Jednak niektóre statystyki wskazują na bardziej ponurą narrację. Wzrosła liczba osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, podczas gdy niektórzy główni pracodawcy, tacy jak wielcy detaliści i firmy budowlane, zlikwidowali miejsca pracy. Mimo to, stopa bezrobocia spadła do 3,8%.
Niedobór snu kosztuje amerykańską gospodarkę miliardy
Ponad jedna trzecia dorosłej populacji USA nie wysypia się wystarczająco, co kosztuje Stany Zjednoczone 411 miliardów dolarów w postaci straconych dni roboczych każdego roku. Brak snu może wynikać z wielu czynników, czy to przepracowania, złych nawyków zdrowotnych, czy nawet światła z urządzeń elektronicznych. Najlepiej jest kontrolować te nawyki senne, ponieważ brak snu może osłabić układ odpornościowy i zwiększyć ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak rak.
Różnica między klasą średnią a wyższą wynosi 100 000 dolarów
W 2011 roku 51% Amerykanów uważało się za klasę średnią, a w 2016 roku liczba ta nieznacznie wzrosła do 52%. Różnica w zamożności między dochodami klasy średniej i wyższej znacznie się jednak powiększyła. Mediana dochodów gospodarstwa domowego klasy średniej wzrosła z 74 tys. do 78 tys. dolarów, natomiast w klasie wyższej mediana dochodów wzrosła z 172 tys. do 189 tys. dolarów. Serię innych ciekawostek o USA, niedotyczących ekonomii znajdziesz w: https://ciekawski.pl/lista-9-zaskakujacych-ciekawostek-o-usa-przedstawiona-w-liczbach
Przeciętna część samochodowa przekracza Meksyk i Kanadę osiem razy podczas produkcji
USA importuje i eksportuje w dużym stopniu do swoich północnoamerykańskich sąsiadów, Meksyku i Kanady. Produkcja samochodów w USA uwidacznia ten handel – w produkcji samochodów bierze udział ponad 30 000 części, z których każda ośmiokrotnie przekracza granice. Meksyk jest największym partnerem handlowym – USA eksportują do swojego południowego sąsiada towary o wartości 21,9 mld dolarów, a importują 27,7 mld dolarów, co stanowi 14,8 proc. całego handlu USA. Tymczasem Kanada odpowiada za 13,8 proc. amerykańskiego handlu, importując towary z USA o wartości 22,6 mld dolarów i wysyłając 23,4 mld dolarów. Chiny znajdują się pomiędzy tymi dwoma krajami, odpowiadając za 14,6 proc. handlu USA.
Gdyby Kalifornia była krajem, miałaby piąte największe PKB na świecie
USA to największa gospodarka świata, składająca się z 50 zróżnicowanych gospodarczo stanów. Niektóre z tych stanów mają duże gospodarki, które w pojedynkę stałyby się największe na świecie, zwłaszcza Kalifornia. Gdyby ten stan był krajem, jego gospodarka byłaby piątą co do wielkości na świecie, przewyższając w zeszłym roku PKB Wielkiej Brytanii. Z PKB wynoszącym 2,747 bln dolarów, Kalifornia byłaby druga po Niemczech, Japonii, Chinach i całych Stanach Zjednoczonych.
USA wydaje więcej na obronę niż kolejnych 7 największych państw razem wziętych
USA raczej nie spadną z czołówki listy wydatków na wojsko. USA wydaje na obronę więcej niż następne 7 narodów razem wziętych. Przy około 610 miliardach dolarów rocznie, USA przekracza 578 miliardów dolarów wydawanych przez Chiny, Rosję, Arabię Saudyjską, Indie, Francję, Wielką Brytanię i Japonię razem wzięte. Te 610 mld dolarów stanowi 15 proc. wszystkich wydatków federalnych.